logo

בואו נדבר על זה

X
logo

כוחו של מיתוג

19 אוקטובר 2020

הקדמה

מהם בעצם מותג? או מיתוג? המילים הללו נמצאות בחזית הבמה של כל חברת פרסום וכל תאגיד או עסק חושק בהן. התשובה הפשוטה ביותר היא שמותג היא אוסף של אסוציאציות שאדם מייצר עם חברה, מוצר או שירות. ובהתאם לכך, מיתוג הוא הניסיון לרתום, לייצר, להשפיע ולשלוט באסוציאציות הללו כדי לעזור לעסק לבצע ביצועים טובים יותר. כוחו של המיתוג הוא בעצם היכולת להשפיע על התנהגות הצרכנים.

כוח המיתוג מגיע מחלקים עמוקים במוחנו ומתת המודע. מיתוג יכול להישען על זיכרונות נוסטלגיים, על נורמות חברתיות, על ריחות, על תבניות ותפיסות של אנשים ולכן אנו מדברים כאן על משחקי מוחות בין החברות לצרכנים.

האסוציאציות שהצרכנים בונים במוחם עשויות להיות מכוונות - כלומר, ניתן לקדם אותן באופן פעיל באמצעות שיווק וזהות תאגידית או שהן נמצאות מחוץ לשליטת החברה. לדוגמא, ביקורת גרועה על מוצר או מסעדה חדשה עלולה לפגוע במותג הכולל של יצרן המוצר או בעל המסעדה על ידי הצבת אסוציאציות שליליות במוחם של אנשים.

חברות יעניקו לעסק שלהם שם, לוגו, סלוגנים, צבעים וריחות, תכונות וערכים כך שאנשים יוכלו לפתח לעצמם אסוציאציות חיוביות במוח ובעזרתן לבנות את מוניטין החברה, ביתר קלות. באופן לא מודע, הם מציבים את המותג במערכת הערכים של הצרכנים, ולכן כאשר הצרכנים יצטרכו לרכוש מוצר מסוים מעריכים הם יפנו לחברה שהמותג שלה נתפס בעינם איכותי ויעיל יותר מהחברות המתחרות.
חברות חייבות מיתוג טוב וחזק על מנת לבנות מוניטין לאורך זמן. מותג עם מוניטין טוב מעורר יותר רכישות, הסברה, תרומות, מניות וכו '.

למה אנחנו צריכים מיתוג?

מה שיגרום למיתוג לעבוד הוא לתת לו ערך, דבר אשר יכול להיות הקשה והמתסכל ביותר עבור החברות מצד אחד, אך לספק לנו את היתרון התחרותי מצד שני. אנשים בדרך כלל יהיו מוכנים לשלם יותר עבור מוצר ממותג מאשר על משהו שהוא ברובו לא ממותג.
השלבים העיקריים בבניית מותג:

ננתח לדוגמא את איקאה, המותג מבוסס על התפיסה שעיצוב טוב מיועד לכולם, ולא רק למי שמבין בעיצוב, שיטת ההנגשה של העיצוב ללקוח בצורת עיצוב חללים של חדרי שינה, סלונים, מטבחים וחדרי ילדים, עוזרים ללקוח לשאוב רעיונות עיצוב ולהתבלט מול חברות ריהוט אחרים ( הגדרת העסק ). המיתוג שלהם משחק על רעיון מרכזי של הנגשת העיצוב לכולם במחירים נוחים ( ערכים ). בשנים האחרונות הם יצרו פרסומות המציגות מסיבות בבתים של איקאה, קמפיינים בהם לקוחות יכלו להופיע בכריכה הקדמית של קטלוג איקאה משלהם ובשנת 2013 הם הוכיחו את מחויבותם לספק עיצוב לכל מקום אפילו לחללים הקטנים ביותר ( חזון ).

המוצרים בחנויות מקבלים שמות פרטיים ( אישיות ) ולקוחות ממלאים את העגלות מהמחסן בעצמם (חוסכים כסף של איקאה בינתיים). כל זה תואם את הרעיון שאתה לא זקוק לידע מומחה, מיוחס כדי לצאת ולקנות עיצוב טוב.

שווי המותג

למרות שכולנו יכולים לראות שמותגים הם בעלי ערך רב לחברה, מותגים עדיין נחשבים בין הנכסים הבלתי מוחשיים. הדרך הקלה ביותר לשים ערך למותג היא לחשב את ההון העצמי של החברה. זהו חישוב פשוט שבו לוקחים את שווי הארגון של המשרד ומחסירים את הנכסים המוחשיים והנכסים הבלתי מוחשיים שניתן לזהות, כמו פטנטים. המספר שנשאר לכם הוא ערך ההון העצמי של מותג החברה. הפגם הברור הוא בכך שהוא לא לוקח בחשבון את צמיחת ההכנסות, אך הוא יכול לספק תמונת מצב יפה של איזה ערך מערך החברה הכללי הוא המוניטין.

לסיכום, מותגים הם חיות הפכפכות שיכולות להיות קשות לטיפוח וקלות להריגה. אך יחד עם זאת, מותג איתן ופרמיית התמחור שהוא מביא יכולים להיות אטרקטיביים מאוד עבור המשקיעים, ומסיבה טובה. כוח המיתוג יכול לעזור לחברה לנצח במלחמת מחירים, ולשגשג במיתון. כמו המותג עצמו, משקיעים מוכנים לשלם עבור מניה עם יתרון מיתוגי ובדיוק עמו במוצר עצמו מדובר בבחירה כמעט לגמרי פסיכולוגית.

איך לקדם את האתר שלנו

08 ספטמבר 2020

שימור וניהול קשרי לקוחות

23 אוקטובר 2020

כוחו של מיתוג

19 אוקטובר 2020